CZAS / PRZESTRZEŃ / MIEJSCE

Monika M.Korona — UAP Poznań

Czas / Przestrzeń / Miejsce — Monika M.Korona

Data realizacji : 2016_04

KLIENT : Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

Zakres opracowania : Opracowanie typograficzne, skład, pilotaż druku


Opis Projektu

Opracowanie niniejszego wydawnictwa było prawdziwym wyzwaniem ze względu na konieczność zreprodukowania bardzo trudnego i nietypowego zakresu spektrum barw zawartego na powierzonym materiale graficznym.

  Książka przedstawia cykl wystaw w wielu galeriach instalacji malarskich autorstwa Pani Moniki M.Korony pod tytułem Czas / Przestrzeń / Miejsce. Instalacje malarskie były prezentowane w galeriach w bardzo szczególnych warunkach. Malarstwo eksponowane było w zaciemnionych pomieszczeniach i podświetlone światłem UV, które jest całkowicie poza możliwościami rejestracji aparatów fotograficznych a o druk offsetowym już nie wspominając. Takich kolorów i zakresu widma druk offsetowy po prostu nie jest w stanie zreprodukować ze względu na swoje ograniczenia technologiczne. Dlatego też opracowywanie powierzonego materiału fotograficznego pod druk offsetowy wymagało bardzo konkretnych decyzji z pogranicza malarstwa i psychofizjologii widzenia. Należało uwzględnić to jak oko postrzega barwy, jak na nie reaguje w przypadku zjawiska kontrastu równoczesnego. Stało się konieczne kontrolowane przesunięcie barw do obszarów dostępnych dla druku offsetowego tak aby u widza wywołać poczucie, że faktycznie ogląda instalacje malarskie podświetlona światłem UV.

  Samo zastanawianie się nad tym jak poradzić sobie z tym problemem a następnie przygotować zdjęć pod druk z licznymi próbami zabrało dwa tygodnie. Reszta to była już tylko łatwizna. Z efektu końcowego autorka była bardzo zadowolona a ja poczułem, że potrafię zrobić już naprawdę bardzo wiele i poradzić sobie z trudnymi tematami.